logotype

Hoboj: Vladislav Borovka

Fagot: Lukáš Kořínek, Ondřej Roskovec


 

Vladislav Borovka - hoboj

vladislav borovkaNarodil se 1976 v Netolicích, kde také začal s hrou na hoboj v tamní LŠU u Jana Nováčka. V letech 1990-96 studoval na Pražské konzervatoři u Bedřicha Vobořila, kde získal několik soutěžních ocenění (Concertino Praga - nár. kolo, Soutěž konzervatoří Kroměříž 94 - 2. cena). V roce 2000 získal spolu s Tomášem Františem stipendium firmy Yamaha. Zúčastnil se řady interpretačních kurzů (J. L. Capezzali, M. Bourgue, T. Cammaert, G. Passin), v roce 1998 pobýval na tříměsíční stáži v japonské Toyamě. V roce 2001 dokončil svá studia na HAMU ve třídě prof. Jiřího Mihule a získal titul laureáta Pražského jara. V roce 2001 – 2002 studoval na Conservatoire Paul Dukas u J. L. Capezzaliho. Je členem Pražské komorní filharmonie od jejího založení v roce 1994. Od roku 2004 působí pedagogicky na Pražské konzervatoři a od roku 2005 spolupracuje s Českým nonetem. Od ledna 2011 je členem České filharmonie.


 

Ondřej Roskovec - fagot

ondrej roskovecVystudoval Pražskou konzervatoř ve třídě Jiřího Formáčka a pražskou AMU u profesorů Jiřího Seidla a Františka Hermana. Již během studií získal ocenění na různých soutěžích (např. Brno 1987 – 1. cena, Kraslice 1988 – 1. cena) včetně titulu laureáta Mezinárodní soutěže Pražské jaro a Ceny Nadace Pro Harmonia Mundi (1996). V letech 1989 – 1993 byl členem Českého noneta. Od roku 1993 je členem orchestru Česká filharmonie, kde od roku 2000 působí ve funkci sólofagotisty. V roce 1995 spoluzaložil komorní soubor Afflatus Quintet, s nímž získal 1. cenu v prestižní mezinárodní soutěži ARD v Mnichově (1997). S tímto souborem vystoupil na mnoha významných pódiích tuzemska, Evropy i Japonska (cyklus České filharmonie, kde dvakrát obdržel hlavní cenu Českého spolku pro komorní hudbu, dále Mezinárodní festival Pražské jaro, Gewandhaus Leipzig, Mnichov, Brusel, Paříž, Tokio, Europalia, Schleswig-Holstein Musikfestival a další). Afflatus Quintet má na svém kontě osm CD, a to především pro japonskou společnost Octavia Records, u které Ondřej Roskovec natočil i svá sólová CD „Combination“ a „J.S.Bach - Suites No. 1 - 3“. Od roku 2002 se věnuje pedagogické činnosti a vyučuje fagotovou hru na Pražské konzervatoři.


 

Tomáš Františ - fagot

Tomas Frantis

 

Fagotista Tomáš Františ (*1975) vystudoval Akademii múzických umění v Praze u prof. Jiřího Seidla a prof. Františka Hermana. Od roku 1993 působil jako sólo-fagotista v orchestru státní filharmonie. Je laureátem soutěže konzervatoří z roku 1994, absolutní vítěz mezinárodní soutěže dechových nástrojů v Chomutově z roku 1994 a vítěz mezinárodní soutěže dechových nástrojů v Olomouci v roce 2000. V květnu 2002 získal 3. místo v mezinárodní hudební soutěži Pražského jara. S fagotovým kvartetem Fagotti Brunenses, jehož byl zakládajícím členem, získal 2. cenu na mezinárodní soutěži fagotových kvartet v německé Postupimi v roce 1995.

Premiéroval v České republice fagotové koncerty francouzských autorů A. Joliveta (1999), J. Francaixe (2000) a českého skladatele Zdeňka Lukáše ( 2000 ) . Sólově vystupoval s významnými českými orchestry, jako jsou např. Pražská komorní filharmonie, Státní filharmonie Brno, Pardubická komorní filharmonie, Plzeňská filharmonie, Komorní orchestr Bohuslava Martinů, s nímž absolvoval v roce 1998 koncertní turné po Španělsku. V letech 2003 – 2007 vyučoval na JAMU v Brně. Je pravidelně pedagogem na letní hudební akademii Prag – Wien – Budapest v rakouském Semmeringu. Od roku 2007 vyučuje na Konzervatoři v Praze. Je sólo-fagotistou Pražské komorní filharmonie a od roku 2012 členem České filharmonie. 


 

Martin Petrák - fagot

Martin PetrakZakladatel a umělecký vedoucí souborů Venti Diversi ensemble a MUSIKA ANTIQ[ARIA], laureát mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga, člen orchestru Česká filharmonie. Po absolutoriu na pražské konzervatoři, pokračoval ve studiu fagotu na Akademii múzických umění v Praze. Zde se začal zajímat o tzv. starou hudbu pod vedením Lukáše Vendla. Po studiích v roce 2006 založil soubor MUSIKA ANTIQ[ARIA] a v roce 2008 soubor Venti Diversi ensemble, které se věnují hudbě "starších období". Je vyhledávaným interpretem v mnoha českých i zahraničních projektech. Specializuje se především na komorní hudbu. Objevil se také jako host mnoha špičkových českých barokních souborů, jako jsou například Collegium Marianum, Hipocondria ensemble, Harmonia delectabilis a další. V současné době je členem souborů: Trio DuBois, PhilHarmonia Octet, Prague Bassoon Band, Juventus Quintet. Sólově vystupuje s PKO, PKF, Cappella Istropolitana. Hudebně spolupracoval s Lukášem Vendlem, Janou Semerádovou, Jiřím Vodičkou, Sergiem Azzolinim, Mauricem Bourguem. Od roku 2005 je členem České filharmonie. Od října 2010 pedagogicky působí na Fakultě umění Ostravské University.

 


Jana Brožková - hoboj

Jana 1Jana Brožková patří mezi přední české interprety vážné hudby. Předcházely tomu přesvědčivé výkony již během studií na Pražské konzervatoři a Hudební fakultě AMU. Upozornila na sebe v roce 1983 vítězstvím na mezinárodní soutěži Concertino Praga a v roce 1989 získala absolutní vítězství a zvláštní cenu na Europäischen Misukpreis Zürich. V roce 1991 získala na soutěži Pražské jaro 3. cenu a její soutěžní dráhu uzavírá 1. cena na IDRS Gillet Competition 1997 v Evastonu, III., USA. Patnáct let působila jako sólo-hobojistka Symfonického orchestru Českého rozhlasu a od roku 2002 je první hobojistkou České filharmonie. Na českých koncertních pódiích vystupuje pravidelně jako sólistka nebo členka komorních souborů. S dechovým kvintetem Afflatus quintet vyhrála prestižní 1. cenu v soutěži ARD München 1997. Od roku 1999 působí též jako pedagog na Hudební fakultě AMU v Praze. Je pravidelným hostem v porotách domácích a mezinárodních interpretačních soutěží.


 

 2016


Bence Bogányi - fagot

Boganyi BenceBence Bogányi pochází z maďarské hudební rodiny. Na fagot začal hrát v devíti letech a po začátcích v Maďarsku postupně studoval v Helsinkách na Sibelius-Akademie, Malmö a na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně u prof. Klause Thunemanna.

Za svůj život obdržel spousty významných ocenění, např. 1. cenu na mezinárodní soutěži Crussel-Wettbewerb ve Finsku, speciální cenu nakladatelství Bärenreiter na ARD Mnichov, 2. cenu na soutěži Jeana Francaixe v Paříži, 1. cenu na mezinárodní soutěži „Fernand Gillet – Hugo Fox“ v Indianapolis (USA). Jako sólista procestoval svět s mnoha význačnými evropskými orchestry (např. Rundfunk-Sinfonieorchestr Berlin, Münchner Phliharmonikern aj.) Momentálně působí jako sólo-fagotista Mnichovských filharmoniků a jako profesor fagotu na Hochschule für Musik v Norimberku.


 

Sergio Azzolini - fagot

Sergio Azzolini 068Italský fagotista Sergio Azzolini studoval nejprve hru na fagot na konzervatoři Claudia Monteverdiho v Bolzanu pod vedením Romana Santiho. Poté studoval na Hochschule fü Musik v Hannoveru u Klause Thunemanna. Během těchto studií byl sólofagotistou v European Community Youth Orchestra.

Sergio Azzolini obdržel mnoho ocenění v mezinárodních soutěžích - například v Ankoně, na Pražském jaru, v Bělehradu,  Bonnu či na ARD v Mnichově. Pro společnost EMI natočil veliké množství nahrávek komorní hudby. Vedle jeho intenzivní sólové aktivity se také soustředí na svůj soubor Il Porteo, byl členem Maalot Quintetts, Sabine Meyer Bläserensemble, Maurice Borgue Trio a množství dalších hudebních seskupení používajících historické nástroje. Sergio Azzolini vyučuje od roku 1998 hru na fagot a komorní hru na Hudební akademii v Basileji.


 

Clara Dent Bogányi - hoboj

Hobojistka Clara Dent studovala hru na hoboj nejdříve u prof. Arthura Jensena na Mozarteu v Salcburku, později u prof. Günthera Passina na Hochschule für Musik v Mnichově. Obdržela mnoho významných cen na mezinárodních soutěžích, například na ARD v Mnichově, nebo v Ženevě.

Clara Dent vystupuje jako sólistka s mnoha renomovanými orchestry, mezi jinými s Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Rundfunk-Sinfonie-Orchester Berlin, Polnische Kammerphilharmonie a jinými. Clara Dent nahrála také několik sólových CD, mezi ně patří například i její poslední album La Primadonna.

Od roku 1999 působí Clara Dent jako sólo hobojistka Symfonického orchestru berlínského rozhlasu. Mezi roky 2005 a 2008 vyučovala hru na hoboj na Richard-Strauss-Konzervatorium v Mnichově, dále také na Loepold-Mozart-Zentrum v Augsbergu a od roku 2009 pedagogicky působí na Hochschule für Musik v Norimberku.

 

 

5770274-pkf logo-reeds-and-stuff Nadace-Zivot-Umelce Logo CMYK CNConsult
logo cphil orange Logo Min. kultury
zahlavi

 

logo-SFK

img firmy logo fa  mestys-rataje-nad-sazavou 227341

Rataje nad Sázavou

63377 151261354904214 2718853 nKlub Čtrnáctka

PARTNER OSA  kudyznudy logo      

 

2021  LFA - Letní Fagotová Akademie   Vytvořeno dílnou naaija creativè